Johtajan kirje
Kiitos tästä viikosta. Mitä opin työstä ja elämästä.
No mikä sitten on? Voima, kyvykkyys ja järjen vahvuus. Valinnat määrittelevät kohtaloasi. Vahvaksi ei tulla, kuin vahvistamalla. Harva näin tekee. Tilastojen mukaan rappio on vähintään pareton lain mukaista ja alennustila vain syvenee. Tosissaan treenaamassa käy vain alle promille kansasta. Matsissa on kymmenentuhatta katsojaa ja parhaimmillaankin vain muutama kymmenen pelaajaa. Voi porno ja mallasjuoma sentään. Ei niitä turhaan houkutuksiksi kutsuta. Huumeensa kullakin. Yksi tykkää lemmestä vain vaimonsa kanssa ja keskittää kaiken energiansa puolisoonsa. Iltapäivälehtien parjaama orgasmien sukupuoliepätasa-arvo loistaa poissaolollaan. Toinen taas sanoo halveksuvasti, että omaa vaimoa ei edes lasketa. Vain hetkeä aiemmin hän pani huoraa paljaalla ja tartutti sittemmin sukupuolitaudin vaimoonsa. Onneksi ei ollut sitä tappavaa sorttia. Voiko enempää epäkunnioittava olla puolisoaan kohtaan. Ovat edelleen yhdessä. Ei tätäkään pidä ihmetellä. Kuulemma ukon mukaan eroavat vain haudan kautta. Tasan ei mene onnen nallekarkit. Ei siis kannata yrittää ymmärtää heitä, ketkä etsivät tekosyitä oikeuttaakseen sinun satuttamisesi. Pitää vain ymmärtää toimia ja suojautua hyvän sään aikaan. Onnistui se heikommallekin. Ja lopulta hyvin kävi, vaikka oma isä ei ollut kasvattamassa. Löytyi parempi vaihtoehto. Tästä täytyykin puhua seuraavassa Man Up podcastissa.
Mistä rohkeus saada aikaiseksi?
Sanon aina samaa. Älä ole mitään mieltä, ennen kuin on syytä olla. Ota siis selvää. Tuo on yksittäinen tärkein tehtäväsi. Tiesitkö, että Iisakin kirkkoa rakennettiin neljäkymmentävuotta. Ei siis ihme, että sisälle menijät ihastelevat haavi auki näkemäänsä. Rakentamisessa pitää olla suunnitelma, joka ei lepää vain mielipiteisiin. Eikä suunnitelmassa edetä, ennen kuin seuraavan vaiheen ehto täyttyy. Muuten edessä on yllätyksien suma ja yleensä näissä ei seuraa mitään hyvää. Kysy vaikka maalarilta. Minkälainen pohjan tulee olla, että lopputulos on ammattilaisen silmissä kelvollinen. Aikasi ei saa mennä hukkaan. On aika eri asia pystyttää ”vain seinää”, kuin rakentaa kirkkoa. Tuo saa vielä suuremman merkityksen, kun kyseessä on sinun kirkkosi. Et halua kartanoa, vain kartanon vuoksi. Vaan sen mitä se antaa perheellesi. Yhteisen suojapaikan. Kaiken ilon keskipisteen, jossa yhdessä juhlitaan arkea ja juhlaa. Mieluummin rannalla teltassa rakkaansa kanssa, kuin yksin kylmässä kartanossa. Moni kartano seisoo hylättynä, vain koska yksin siellä ei aikaansa halunnut viettää. Kuka haluaa lisää tilaa, vain kuullakseen kaiun vastaavan tyhjistä huoneista. Pois pitää päästä, vaikka kuinka olisi itse omin pikku kätösin tönön rakentanut. Yksintyöskentely ei yleensä ole kivaa pitemmän päälle. Ihminen tarvitsee toista ihmistä. Johan se Red Bull mainoksessaan kertoo, että rakkaus antaa siivet. Viha tekee stressin, rakkaus tekee intohimon. Vai miten muuten selität heidät, ketkä satuttavat itseään kerta toisensa jälkeen tullakseen paremmaksi. Oletko koskaan nähnyt ballerinan varpaita. Avaa silmiä ymmärtämään tekemisten tasoa. Ei jää treenit välistä.
Suurin osa asioista tapahtuu automaatilla.
Jäljellä jää ne hommat, joita kukaan ei halua tehdä. Juu, puhelin soi ja sähköposti paukkuu. Työntekijä soittaa, tankki on tyhjä ja firman kortti ei toimi. Kaikki hyviä syitä siirtää hommia, jotka tiedät tämän vuoksi jäävän tekemättä. Aivan laillisia syitä ja vielä erinomaisempia tekosyitä jättää tekemättä se, mikä olisi aivan yhtä helppoa tehdä. Jospa vain suunnitelma ei sallisi näitä sivulle hairahduksia. Vihdoinkin puhutaan tärkeysjärjestyksestä. Älä nyt käsitä väärin, kyllä työntekijän autontankki pitää täyttää, muuten hommat pysähtyvät. Mutta jos suunnitelmasi sallii sivuhairahdukset, se tarkoittaa sitä, että suunnitelma ei toteudu. Ei ainakaan siinä aikataulussa, jonka alun perin kirjoitit. Aina kun hairahdut polulta, teet jotain muuta, kuin mitä tehdä piti.
Kysy keneltä gurulta tahansa, niin kysymys on vain numeropelistä. Toki tämän maailmanlaajuisen sisäsiittoverkon luvattuna aikakautena, näitä guruja sikiää, kuin sieniä sateella. Joten pieni lähdekritiikki on paikallaan. Suosittelen lukemaan Babylonin rikkain mies, jos et sitä vielä ole tehnyt. Itsekin huijareiden haaviin joskus takertuneena, on tullut aika paljon viisaammaksi. Äläkä nyt taas käsitä väärin. Siellä on myös ihan oikeita osaajia tarjoamassa palveluitaan. Sinä et vain tiedä, onko siitä palvelusta sinulle mitään hyötyä. Riski, jonka joudut ottamaan. Ellei myyjä lupaa sinulle 100% rahat takaisin takuuta. Harvinaista herkkua. Olen toki kohdannut myös näitä tarjouksia. Mutta yleensä ne ovat liian hyviä ollakseen totta. Siellä on aina joku vastuuvapauslauseke, joka mahdollistaa laillisen ryöstösi. Katsos, sopimisen vapaus ja sillain. Kyllähän nyt aikuisen oikeustoimikelpoisen ihmisen ihan itse pitää ymmärtää, mihin nimensä kirjoittaa. Ja onhan sinulla ollut mahdollisuus etukäteen tutustua materiaaliin. Äläs nyt kiukuttele siinä. Liian lemmen kipeä, kuulee vain haluamansa. Pääasia, että käyntikortti on hieno. Niitä voi käyttää sitten kirjanmerkkeinä, jos sattuu kuulumaan vielä paperikirjoja lukevaan tyyppiin. Muista kuitenkin, että orjatyö on kielletty jo kauan sitten, joten joskus joudut vain kokeilemaan kestääkö rakenne. Timpurille pitää kokeesta palkka maksaa, vaikka koko höskä kaatuisi. Se kuuluu elämään.
Ensimmäinen ideakierros on vasta alku.
Hyötysuhde paranee, kun osaa katsoa laajemmin. Kyllä ehdottomuuttakin tarvitaan. Muuten puhuisimme kaikki valloittajien kieliä. Mutta rauhanaikana, somen ja muiden naamahalaajien muotivillitysmetsäpalojen roihutessa, on parempi ottaa laajempi kuvakulma käyttöön.
Tuote voi olla vaikka kuinka hyvä, mutta lopulta ihmisille myydään vain mielikuvia. Niin monta huonon tai ostajallensa epäsopivan tuotteen kauppaa olen nähnyt, että en enää hämmästy kuullessani näitä tarinoita. Vai ottaisitko tenniksen pelaajan, joka ei ole koskaan ajanut harjoituksiinsa nopeusrajoitusta kovempaa, opettamaan rallikuskia ajamaan. Näin käy yllättävän usein. Katsos, se auto, millä tennis kaveri ajoi pihaan. Antoi ymmärtää tyypin olevan rallimiehiä, mutta auto ei liittynytkään rallinajamiseen. Pilttuu slangi oli vain sen verran hyvin hallussa, että ajamatta asiaa oli vaikea lennosta todentaa. Tennismies ei kehdannut innostuksensa keskellä sanoa, että oli ostanut vain lapsuuden haaveautonsa, joka sattui olemaan katulaillinen ralliauto. Mielikuvia luotiin, hetken mielijohteessa. Jätti myös kertomatta, että tennisura ei oikein enää vedä ja jostain pitäisi hankia vielä lapsille leipää. Eikä sinun pettymyksesi enää haittaa, kun nimet ovat jo paperissa ja rahat myyjän tilillä. Kyllä peli mies tämän pelin osaa. Niitä rahoja on muuten melko vaikea saada sieltä enää takaisin. Tai muutenkaan myyjää ottamaan mitään vastuuta tapahtuneesta. Kauppa se on mikä kannattaa. Varsinkin jos ei ole mitään aineellista menetettävää. Mutta huhu kertoo, että rakennusvirheistäkin vain ani harva jaksaa viedä tappeluprosessin loppuun asti. Melko turvallisesti saa siis paskoa ympäristöön. Ja päälle kyniä mummoilta ”näillä elät pidempään” terveystuote rahat kassaan. Toki kannattaa pitää mielessä, että aika monta huijaria on ammuttu sunnuntaina pitserian pöytään, kun ne sitä vähiten osasivat odottaa. Tarkkana pitää olla. Yllättävää kuitenkin, miten ne vaimonhakkaajat oppii tunnistamaan. Yleensä se liittyy pienuuteen.
Terveys on valuuttaa, jonka menettäminen vasta paljastaa arvonsa.
Terveenä voi mennä töihin. Terveenä arki onnistuu. Kokeilepa sairaana. Se samainen arki, jota moni pitää liian tylsänä, on pelastus moneen tautiin. Luojan kiitos autismin piirteistä, jotka sallivat saman tutun halvan ja ravitsevan, punnitun ruuan syömisen päivästä toiseen. Aina vain maistuu paremmalta. Kun hyötysuhde paranee, et enää muuta kaipaakaan. Toisille ei vain anneta luonnetta tätä ymmärtää. ”jos vielä kerran joudun syömään tätä, niin…” Näin kaikui kuuluisat sanat, jotka estivät lopulta yhteisen syömisen. Ystäväni sanoi, että suomeen tarvitaan yksinkertaisesti lisää Steve Jobseja, että pelastutaan. Totta, maailma menee kehitysraiteillaan ja jos pudotaan kauppajunasta, niin huonosti käy. Mutta yksinkertaisen ihmisen kotona, jossa ei ole ruokahävikkiä punnittujen ruokien vuoksi, on voittajien koti. Siellä on ymmärretty kupletin juoni. Ei liity mitenkään syömishäiriöihin, vaikka tästä mainitessa, niistä kärsinyt raivostuukin. Riittää, kun puhutaan ruokavaliosta. ”kyllä pitää ihmisen osata ihan katsomalla ruokansa valita”. No kun ei vaan osaa. Kaikille ei koskaan opeteta, mistä tässä on kyse. Lopulta kehitysprosenttisi kertoo, oletko oikeassa junassa. Aika moni lapsi on kateellinen niistä taika jääkaapeista, jotka täyttyvät itsekseen herkuista. Joitain onnekkaista tuo taikajääkaappi seuraa jopa aikuisuuteen. Yhtä asiaa se ei kuitenkaan tee. Jos nimittäin annat ruuan jäähtyä, niin vieläkään se ei itseään takaisin kuumaksi lämmitä.
Mitä sinun kehitysprosenttisi kertoo, vai onko tiputtu junasta? Onneksi junia riittää ja aina tulee seuraava. Kuten eräs maailmanmestari sen niin hienosti sanoi.
Mihin junaan sinä olet seuraavaksi hyppäämässä.
Sinusta on, usko siihen.
t. Antti